Український уряд збирається ініціювати вихід з низки угод у рамках Співдружності Незалежних Держав.

При цьому в першу чергу Україна відмовиться від шкідливих домовленостей, тоді як корисні механізми союзної угоди будуть збережні.

Про це 10 жовтня у програмі «Свобода слова» на телеканалі ICTV заявив директор політичного департаменту Міністерства закордонних справ України Олексій Макеєв.

«Наші зусилля зараз спрямовані на те, щоб достойно, але з мінімальними втратами для громадян України вийти із тих угод, які не потрібні, і, можливо, зберегти механізми, які потрібні, як наприклад, про пенсійне забезпечення», – сказав він.

Макеєв підкреслив, що чинними залишаться лише ті угоди, які працюватимуть на Україну.

«Це і не платити внески, і не брати участі у процесі вироблення будь-яких рішень, які не стосуються інтересів України та громадян України. Це залишити чинність лише тих угод, які працюють на Україну», – пояснив він, що мав на увазі під виходом з окремих угод СНД.

Про те, що Україна вивчає можливість виходу з СНД, раніше заявив Павло Клімкін. Про це міністр закордонних справ України сказав у інтерв’ю телеканалу «112 Україна» 9 жовтня.

«Ми вивчаємо питання виходу. У нас є декілька десятків угод, які стосуються, наприклад, взаємного визнання дипломатів, виплат пенсій. І зараз ми завершуємо роботу, яка дозволить нам урегулювати ці угоди», – сказав міністр.

Клімкін також підкреслив, що він є прихильником виходу з СНД.

Нагадаємо, що 18 вересня МЗС України направив виконавчому комітету СНД ноту протесту у зв’язку з блокуванням роботи представника України. Безпосереднім приводом для цієї заяви було те, що голова делегації України в СНД М. Дорошенко не був допущений до підписання підсумкових рішень Ради глав держав Співдружності. Окрім цього, в українському закордонному відомстві офіційно виступили проти головування РФ в організації.

«Росія не може головувати в СНД до повного відновлення Україною суверенітету над тимчасово окупованими територіями АР Крим та м.Севастополь; повного виконання Росією Мінських угод в частині виведення з окремих районів Донецької та Луганської областей усіх незаконних збройних формувань, які управляються, контролюються і фінансуються з Москви, а також їхньої військової техніки та озброєння; звільнення всіх заручників і незаконно утримуваних громадян України, відновлення конституційного ладу і правопорядку на всій території Донецької та Луганської областей України, до відновлення контролю уряду України над тимчасово неконтрольованою ділянкою російсько-українського держкордону», – ішлося тоді у заяві МЗС.

Рішення про частковий вихід зі структур СНД, як і пропозиція запровадити візовий режим із Росією, пов’язані із затриманням ФСБ українського журналіста Романа Сущенка, яке спричинило чергове загострення дипломатичних відносин між Україною та РФ (яка є головним гравцем у Співдружності).

Угода про створення Співдружності незалежних держав була підписана лідерами України, Білорусі та Росії у 1991 році. Зараз до складу СНД також входять Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменістан та Узбекистан.