У неділю, 9 жовтня, у Сент-Луїсі відбувся другий раунд дебатів у рамках виборів президента Сполучених Штатів.

Цього разу дискусія Дональда Трампа та Гілларі Клінтон подарувала глядачам більше сенсацій та дала привід говорити про перевагу одного з кандидатів. «Антиполітика» коротко підсумовує результати дебатів.

Загалом головною мішенню для атак Трампа стало листування Клінтон, яке було опубліковане Wikileaks. Нагадаємо, що сайт WikiLeaks у липні опублікував 30 322 електронних листів і прикріплених до них документів, надісланих з особистого сервера Клінтон під час її перебування на посаді держсекретаря США. Як стверджують опоненти нинішнього кандидату від демократів, вона скоїла злочин, скористувавшись особистим, а не державним сервером для робочого листування, у тому числі для передачі секретних даних. Раніше ФБР провело розслідування ситуації та визнало, що Клінтон вчинила нерозсудливо, але ніяких законів при цьому не порушила.

Натомість, для Трампа ця ситуація стала одним з головних козирів, на якому він постійно наголошував у своїй кампанії. Та під час другого раунду дебатів найбільш сенсаційною стала заява Трампа про те, що він посадить Клінтон за грати, якщо прийде до влади. За словами республіканця, на посаді президента від ініціює розслідування ситуації із персональним поштовим сервером Клінтон. Відсилаючи до популярного на його мітингах скандування «Посадити її!» («Lock her up»), Трамп заявив: «Якщо я переможу, я проінструктую мого генерального прокурора організувати спеціальне розслідування вашої ситуації, у якій було так багато брехні та ошуканства».

На це Клінтон відповіла, що, на щастя, за правосуддя у країні не відповідає хтось із темпераментом Трампа. На це республіканець відповів найскандальнішою фразою цих дебатів: «Тому що тоді ви були би у в’язниці». У відповідь кандидат від Демократичної партії закинула опоненту звинувачення в тому, що він робить все можливе, аби відвернуту увагу від власної кампанії та проблем всередині Республіканської партії.

«Усе, що ви щойно чули від Дональда, це неправда. Мені шкода продовжувати казати це, але він живе в альтернативній реальності», – сказала Клінтон.
Другою важливою темою дебатів став скандал через скандальне висловлювання Трампа 11-річної давнини, яке ЗМІ та прихильники Клінтон називають образливим для усіх жінок. Свій виступ республіканець розпочав із захисту, відзначивши, що не пишається своїм словами, але просить не ставитись серйозно до приватної розмови. Розуміючи, який козир дає Клінтон ця тема, Трамп перейшов до нападу та почав атакувати Клінтон згадками про сексуальні скандали, пов’язані з ім’ям її чоловіка («Якщо я тільки висловлювався [принизливо для жінок], то він діяв»). Також республіканець наголосив на тому, що Гілларі жорстко поводилась із жінками, які постраждали від дій Білла Клінтона.
Щодо своєї позиції, то у властивому йому стилі Трамп заявив: «Я дуже поважаю жінок. Ніхто не поважає їх більше, ніж я». На це Клінтон відповіла, що, на її думку, те скандальне відео краще говорить про її опонента та його справжнє ставлення до жінок.

Головними козирями Клінтон стали вже звичні аргументи про те, що Трамп залежить від російського президента Путіна. Вона згадала про хвалебні слова республіканця в адресу Путіна та вказала на втручання Росії в американські вибори у вигляді хакерських атак.

«Кремль, тобто Путін та російський уряд, проводять атаки на американські ресурси, щоб вплинути на наші вибори. WikiLeaks – це тільки частина цього», – відзначила Клінтон. Вона також додала, що ніколи в історії іноземна держава не мала такого впливу на вибори у Сполучених Штатах.
Трамп спробував заперечити сам факт хакерських атак та відзначив, що не має жодних зв’язків із Росією.
«Я не знаю Путіна. Я вважаю, що було би чудово, якби ми налагодили відносини з Росією, але я не знаю Путіна», – заявив Трамп. – «Я не знаю нічого про Росію», – додав він.
У той самий час Трамп стверджував, що Росія обійшла США у ядерних технологіях та успішно бореться з терористами «Ісламської держави» у Сирії. Клінтон знову не погодилася з ним та наголосила на тому, що у Сирії РФ лише допомагає Асаду, а не воює із ісламістами.

Ще одним козирем Клінтон стала тема ухилення Трампа від сплати податків: раніше, після публікації розслідування NY-Times, він підтвердив, що користувався списанням коштів, аби не платити до скарбниці. Це звинувачення, яке може стати вирішальним у протистоянні, республіканець не зміг спростувати, зазначивши лише, що багато друзів Клінтон, у тому числі бізнесмени Воррен Баффет та Джордж Сорос, користувалися легальними способами зниження податків. Також він пообіцяв опублікувати звіт про сплату податків та аудит свого холдингу.

Єдиним моментом за півторагодинну конфронтацію, коли обійшлося без взаємних нападок, стало останнє запитання від ведучих. Коли модератори попросили обох кандидатів назвати одне в одному головну позитивну рису, Клінтон сказала, що поважає дітей Трампа. Натомість республіканець зазначив, що поважає рішучість та стійкість опонента, назвавши Клінтон бійцем.
Загалом, як відзначає Guardian, окрім цього моменту та рукостискання перед початком дебатів, вечірня дискусія перетворилася на жахливу, сповнену ворожнечі перепалку, що робить ці президентські дебати у США несхожими на будь-які інші за останні роки.

Головною рисою дискусії знову стали взаємні обвинувачення у брехні (зокрема Клінтон навела статистику сайту Politifact, який стверджує, що Трамп бреше найбільше з усіх кандидатів, які коли-небудь балотувались) та брудні прийоми на кшталт згадування давніх висловлювань та скандалів. ЗМІ підкреслюють, що агресія Трампа поширювалась не тільки на його опонента: багато разів республіканець тиснув на модераторів дебатів, запитуючи у них, чому вони не ставлять Клінтон такі самі жорсткі запитання, як і йому.

Агресивна поведінка та некоректні вислови, вкупі з безпорадними відповідями на доволі серйозні звинувачення Клінтон (зокрема в тому, що стосується ухиляння мільярдера від податків) знову призвели до поразки Трампа у цьому раунді дебатів. Про це свідчать соціологічні опитування, проведені CNN та YouGov. За результатами обох сайтів, з мінімальною перевагою перемогла Клінтон. Щоправда, сайт Drudge Report показав перемогу Трампа із результатом 68%, але це голосування, як стверджує кореспондент Guardian, стало результатом накрутки голосів за останні хвилини «волевиявлення».

Наостанок відзначимо, що у Трампа тепер з’явилися проблеми, які набагато серйозніше, ніж формальна поразка у дебатах. Ідеться про те, що ним незадоволені у Республіканській партії. Як повідомляє видання Politico, в ніч на п’ятницю, 7 жовтня, голова Республіканського національного комітету Рейнхолд Річард заявив, що комітет бере 48 годин на зміну виборчої стратегії. Таке рішення було прийнято у зв’язку з втратою Дональдом Трампом шансів здобути перемогу на виборах. Politico зазначає, що консультації республіканців проходять за місяць до дати виборів, на тлі віддрукованих виборчих бюлетенів та дострокового голосування, що стартувало в декількох штатах. Джерело в Республіканській партії сказало, що ціла армія юристів зараз вивчає законодавство, щоб знайти можливість для зміни кандидата. Поки вони, однак, дійшли невтішного висновку.

«Факт, що зміна кандидата може відбутися тільки в двох випадках: якщо Трамп помре або зніме свою кандидатуру добровільно. Однак, судячи з усього жоден з цих варіантів не входить в його плани», – процитувало видання слова джерела в Республіканському національному комітеті.