У п’ятницю 7 жовтня близько 500 чоловік пікетували будівлю Міністерства внутрішніх справ у Києві.

Активісти протестували проти рішення запровадити «презумпцію правоти поліцейського», яка має розглядатися у Верховній Раді цього тижня.

Кореспонденти «Антиполітики» повідомили, що на акції були присутні представники ВО «Свобода», «Правого сектору», добровольчого руху «ОУН» та інших організацій. Активістів оточили та заблокували будівлю близько 1000 правоохоронців з поліції та нацгвардії. При цьому співробітники патрульної поліції обшукували усіх учасників мітингу на підході до будівлі. Мітингувальники намагалися пронести шини, але їх не пропустили.

Протестувальники висловили незадоволення кадровими рішеннями міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і керівника Нацполіціі Хатії Деканоідзе. Також критиці піддали самого міністра: активісти тримали плакати з написами «Презумпція правоти народу» та «Кривавого вбивцю Арсена на нари!».

Один із організаторів акції, член політради «Свободи» Юрій Ноєвий заявив, що запровадження «презумпції правоти поліцейського» – це крок олігархічної влади для захисту себе і свого майна від людей.

На акції також був присутній колишній начальник департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції Ілля Кива. У коментарі УП він пояснив, що прийшов за розпорядженням міністра.

Відзначимо, що раніше стало відомо, що законопроект щодо «презумпції правоти поліцейського» у Верховній Раді мають розглянути протягом цього пленарного тижня. Про це у кулуарах Верховної Ради розповів радник голови МВС, нардеп Антон Геращенко, передає Еспресо.TV.

«На наступному тижні буде розглянуто закон щодо презумпції правоти поліцейського.

На сьогодні поліцейський не може діяти на людину, яка не нападає на нього, але й не слухає його. Громадяни мають слухати і виконувати вимоги поліцейського. Вимоги не будуть жорсткими, але убезпечать поліцейського. Якщо громадянин вважає, що його права порушили – він одразу пише заяву», – сказав тоді Геращенко. Також він додав, що закон планують прийняти за основу та в цілому одразу.

Нагадаємо, що цей законопроект запропонував розглянути міністр внутрішніх справ Арсен Аваков після вбивства у Дніпрі двох поліцейських 24 вересня.

«Презумпція правоти поліцейського (спочатку підкорись – потім оскаржуй) – один з інструментів побудови системи колективної безпеки! До пакету законодавчих ініціатив щодо гарантування безпеки, що готується до внесення в парламент, МВС пропонуватиме парламентаріям імплементувати цю норму в законодавчому полі», – наголосив міністр.

Згодом Арсен Аваков заявив, що шкодує про те, що анонсував презумпцію правоти поліцейського у день трагедії у Дніпрі. Про це він заявив в ефірі ток-шоу “Право на владу” на телеканалі «1+1».

«Можливо, я даремно заявив про презумпцію правоти поліцейського саме в цей день. Просто емоції були на піку, накипіло. Про це слід було все одно сказати, але, можливо, про це треба було говорити окремо (…). Суспільство найняло поліцейських. Поліцейські – слуги народу, ви їм дали роботу і попросили: «Ось ваша форма, ось ваш закон, ось ваші обов’язки, ось ваша зброя – служіть»… Але до відповідальності, яку ми даємо поліцейським, потрібно дати і права», – прокоментував Аваков свої слова.

Також міністр під час виступу на телеканалі «1+1» зазначив , що Україні доведеться пережити ще кілька таких ситуацій, як в Кривому Озері, де шестеро поліцейських вбили затриманого.

«Я вам скажу страшну річ, і це буде чесно. На жаль, нам доведеться пережити ще кілька таких ситуацій», – сказав Аваков. На його думку, це буде відбуватися, поки українські правоохоронні органи не пройдуть повне очищення.

Відзначимо, що на трагічному інциденті у Кривому Озері акцентують противники «презумпції правоти поліцейського»: активісти неодноразово відзначали, що в разі збільшення повноважень поліцейських такі ситуації лише почастішають, однак співробітники поліції вже матимуть «індульгенцію» на будь-які протиправні дії під приводом боротьби зі злочинністю. Критикували резонансну пропозицію Авакова як громадські активісти, так і політики.

«На жаль, криміногенна ситуація в країні говорить про те, що реформа поліції і огульна атестація не дали обіцяного ефекту: з лав правоохоронних органів пішло багато фахівців, а кількість злочинів зросла. В таких умовах впроваджувати презумпцію правоти поліцейського не можна», – відзначив голова Волинської облради Ігор Палиця. Про це він заявив 7 жовтня під час виступу у програмі «Протилежний погляд» в ефірі телеканалу «Нова Волинь».

«Ми не готові до такого, питання бо немає достатньої фаховості поліцейських, яким можна довіряти в прийнятті рішень. Що у нас – взяли хлопців і дівчат, три місяці повчили і відправили на вулиці. Тепер ми бачимо результат: злочинність зросла в 10 разів, поліцейські часто нічим не займаються крім того, щоб зупинити, сфотографувати і зняти на відео затриману ВІП-персону і тим попіаритися. Реформа провалилася повністю, за 2 роки нічого не зробили щоб українці відчували себе безпечно навіть вдень. Огульна атестація працівників міліції і звільнення їх без пояснень, без поважних причин – це неправильно. Більшість з них була фахівцями, яка знала кримінальний світ і як з ним боротися», – прокоментував він.

«Ми маємо вибирати: чи ми боремося за безпечне суспільство, чи за хлопців і дівчат в зшитій в Америці формі», – підсумував Ігор Палиця.

Також, на думку голови Волинської Облради, незрозумілим залишається і те, чому представниця Грузії має керувати українською поліцією.

«Коли я прийшов в Одесу на посаду голови ОДА, там кількість злочинів зменшилась втричі. А зараз вона збільшилась в 10 разів. Нам треба визнати, що реформа провалилася, запропонувати звільненим фахівцям провернутися, збільшити і покращити підхід до навчання, а тоді, коли ми будемо їм довіряти, можна вводити презумпцію правоти поліцейського, як у США. Але на це потрібен час: три-чотири роки», – резюмував Палиця. – «Не працює ця ситуація і Деканоїдзе не працює. Тож хай би вона швидше їхала в Грузію, як заявив Саакашвілі, що готовий її забрати туди Міністром внутрішніх справ. Хай їде».

Раніше також негативно висловлювався про ідею Авакова голова атестаційної комісії МВС Дмитро Потєхін.

«Атестація змінила склад правоохоронної системи на більше ніж на 10%. Говорити про те, що з якістю новою патрульної служби змінилась і якість правоохоронної системи не можна. Коли немає ані суду, ані нової правоохоронної системи – про яке збільшення повноважень поліцейських ми взагалі говоримо?», – заявив Потєхін у коментарі виданню Liga.net.

У тому ж матеріалі видання Liga.net подає також коментар харківського правозахисника Євгена Захарова. За його словами, він обізнаний із текстом законопроекту, який буде розглядатися Верховною Радою за пропозицією Авакова.

«Я читав ці законопроекти. Їх подає Мустафа Наєм і ще група депутатів. Це зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення – запроваджується адміністративна відповідальність за образу поліцейського, при цьому чітко формулюється, що таке образа. І додається новий пункт статті 342 Карного кодексу – кримінальна відповідальність за спротив правоохоронцю. Там теж чітко описано, у чому полягає спротив», – відзначає Захаров.