27 вересня відбулися перші публічні дебати кандидатів у президенти США від Республіканської та Демократичної партій – Дональда Трампа та Гілларі Клінтон.

«Антиполітика» наводить думки експертів, які проаналізували дискусію та зробили висновки щодо того, кого можна вважати переможцем першого туру дебатів.

Основними темами дебатів були «Шлях до процвітання», «Куди йде Америка» та «Національна безпека». Фактично кандидатам надали можливість обговорити ключові сюжети цієї кампанії, які вони вже багато разів коментували до цього. Тож головним моментом дискусії стали особисті випади та спроби «тролінгу» опонента. Трамп багато говорив про роботу Клінтон на посаді держсекретаря та її колишні політичні прорахунки; представниця Демократичної партії наголошувала на недостатній кваліфікації республіканця Трампа та негативно характеризувала його особисті риси.

Більшість експертів відзначають, що Трамп під час дебатів поводився некоректно та грубо переривав модератора. У той самий час Клінтон надто самозадоволено демонструвала свою інтелектуальну перевагу, хоча і не зуміла чітко окреслити, як вона збирається змінювати країну.

Політичний колумніст Guardian Джил Абрамсон, яка тривалий час працювала у Білому Домі, відзначає, що Клінтон все ж перемогла у дебатах, зокрема через те, що Дональд Трамп мав більш безпорадний вигляд та, як зазвичай під час своїх публічних виступів, говорив лише про себе та свої амбіції. Експерт назвала абсурдними слова Трампа про те, що він має кращий темперамент: кандидат від республіканців неодноразово демонстрував під час дебатів, що не володіє собою. Ще одним програшним моментом стало те, що він вдався до брехні, заявивши, що ніколи не підтримував війну в Іраку. Його заклики до відновлення «порядку та закону» Абрамсон називає «архаїчною мантрою», яка відсилає до гасел Ніксона.

Що стосується Клінтон, то вона, на думку Абрамсон, продемонструвала впевненість та вміння виступати публічно, утім, не змогла розкрити надважливу тему та пояснити, у чому полягають її переваги як потенційного голови держави. Щоправда, вона зуміла вивести Трампа з рівноваги та спровокувати його. У будь-якому разі знадобляться ще одні дебати, щоби визначити найбільш гідного з кандидатів.
Стівен Трешер, який у 2012 році здобув престижну нагороду як журналіст року, пише, що під час дебатів Клінтон та Трамп «тролили» одне одного. На думку журналіста, американські виборці, особливо ті, що зайняті у бізнесі, не люблять вважати себе бідними. Навпаки, вони уявляють себе як майбутніх багатіїв, які не хочуть ділитись із бідними. І Трамп симпатичний для них через те, що відповідає таким уявленням.

На думку експерта, обидва кандидати обійшли гострі теми, зокрема тему расизму, яка неодноразово підіймалася у ЗМІ у зв’язку із кампанією Трампа. Що стосується самого формату дискусії, Трешер відзначає, що поведінка Трампа цілком вписувалась у рамки того образу, який він створив під час виборчої кампанії. Натомість Клінтон не могла дозволити собі так само переривати або перекрикувати опонента, тому що її електорат не оцінив би цього. Те, що вона зберігала спокій попри нахабну поведінку Трампа та спокійно коментувала його репліки, Стівен Трешер називає її перевагою. Експерт відзначає, однак, що не можна виключати, що Америка може хотіти «angry white male», а не спокійну впевнену жінку, і саме тому Трамп обходить Клінтон у екзит-полах.

Правозахисник Крістофер Баррон також наголошує на тому, що Клінтон зробила ставку на підтримування образу доброго та м’якого кандидата у президенти, але так і не озвучила, чим її політика відрізнятиметься від політики Обами. Експерт порівнює Клінтон із відмінницею у шкільному класі, яка точно є найрозумнішою, але не обов’язково найпопулярнішою серед однокласників.

Політичний оглядач Джеймі Вейнстейн констатує перевагу Клінтон, яка зуміла натиснути на найбільш вразливі місця у кампанії Трампа. На думку експерта, Клінтон вдалося змалювати Трампа як жадібного бізнесмена, який дурить партнерів. Також одним з найсильніших моментом дебатів Вейнстейн називає те, що Клінтон згадала про декларацію Трампа та його спроби приховати статки. Окрім цього, вона зобразила Трампа як расиста та шовініста, який ненавидить жінок і постійно ображає їх.

Натомість Трампу не вдалося правдоподібно описати свого опонента як безчесного та корумпованого політика, якому тюрма пасувала би краще, ніж Білий Дім. Заяви, які він постійно робив у своєму Твіттері, не звучали аргументовано протягом дебатів. Насамкінець Вейнстейн відзначає, що ще одним мінусом виступу Трампа була його нестриманість та нахабність. Тож, якщо враховувати не зміст, а форму виступів кандидатів, перевага на боці Клінтон.

Відзначимо, що попри те, що у дебатах формально немає переможця, найбільші американські видання провели опитування серед своїх читачів з метою виявити, хто з кандидатів виступив переконливіше. Згідно з голосуванням на сайтах Time та CNBC, перемогу здобув Дональд Трамп; згідно із голосування на сайті CNN — Гілларі Клінтон. Соціологічні опитування, проведені CNN та Public Policy Polling, віддають перемогу Клінтон, також її підтримали більшість експертів, чиї думки ми навели вище.

Трамп та Клінтон дискутуватимуть публічно ще двічі – 9 та 19 жовтня. Самі вибори пройдуть 8 листопада. Результати опитувань демонструють, що наразі шанси на перемогу у обох кандидатів приблизно рівні.