27-го липня під стінами Житомирської ОДА зібрались активісти, які вимагали у депутатів не віддавати землю Чоповицької ОТГ Московському патріархату.

Межа протистояння пролягла між проросійською більшістю обласної ради і патріотичними організаціями, останніх також підтримали ветерани війни на Донбасі.

 З ЧОГО ВСЕ ПОЧАЛОСЯ?

Близько 20-ти років тому представники Московського Патріархату, за мовчазної згоди місцевих чиновників, шляхом самозахоплення взяли під контроль території в околицях селища Чоповичі та почали там будівництво монастирів. Наразі там знаходиться жіночий та чоловічий монастирі, відстань між якими складає 1 км. Варто зазначити, що храми знаходяться у різних ієрархічних структурах і мають різне керівництво.

Мальовний жіной монастир під Чоповичами зберігає багато секретів про діяльність російської агентури

Мальовничий жіночий монастир під Чоповичами зберігає багато секретів про діяльність російської агентури

Скандальний жіночий монастир підкоряється на пряму відомому своїми проросійськими настроями єпискому Никодиму (Роман Барановський), який давно перетворив діяльність своїх храмів на успішний та прибутковий бізнес. Сам Барановський швидше має репутацію “смотрящого у рясі”, ніж православного духовника.

Роман Барановський

Роман Барановський

Про монастирі, які щодня відвідують прихожани московської церкви, ходили неоднозначні чутки, чого варта лише наявність у жіночому вогнепальної зброї та бронетехніки. До слова, їх охороною досі займаються бойовики проросійської організації “Верное козачество”.

Для прикладу, колишній отаман сепаратистського “казачества” Олексій Селіванов, який неодноразово відвідував монастирі у Чоповичах, тепер старший “оперуполномоченный по особо важным делам ОПДН МВД ЛНР”.

До початку війни на Донбасі, монастирі викликали увагу лише активістів житомирських націоналістичних організацій, тепер питання стало значно гострішим.

МОСКОВСЬКА ЦЕРКВА ПРОДОВЖУЄ ЗАХОПЛЮВАТИ ЗЕМЛЮ

Відчуваючи зростання патріотичних настроїв населення і можливе знаття мораторію на продаж землі, функціонери МП вирішили помітно укріпити свої позиції з юридичої сторони, а як відомо, найкраща оборона – це атака. Саме тоді на ім’я голови Чоповицької ОТГ прийшли десятки заяв від імені підставних людей з проханням надати на території селища земельні паї. Стало зрозуміло, що Московська церква вирішила розширити контрольовані території забравши у місцевих селян їх традиційні пасовиська.

Це і розбурхало до того спокійне село, на зборах громади переважна більшість виступила з вимогою відхилити прохання підставних осіб про виділення землі, але дискусія зачепила й інше питання: який юридичний статус вже захопленої монастирями землі, яку охороняють озброєні монашки та козачки?

ПРОРОСІЙСЬКА БІЛЬШІСТЬ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОДА

А тим часом, 25-го травня 2017-го року 11-та сесія обласної ради з другої спроби, за активної участі проросійських колаборантів, віддала під приватизацію УПЦ МП 24 гектари української землі. Завдяки особистим зв’язкам, не вислухавши позицію українського населення, депутати просто узаконили самозахоплення землі. У першу чергу мова йде про “Опозиційнй блок”, “Батьківщину”, “Народну партію” та Блок Петра Порошенка, що формують так звану проросійську більшість Житомирської ОДА і відповідають за найбільшу кількість шкідливих для української справи рішень.

На 27-ме липня було ініційоване рішення про перегляд дозволу на виділення землі під монастирі. З’явилась можливість у буквальному сенсі вибити землю з-під ніг російської структури, і хоча про знесення монастирів мови не йшло, але їх юридичний статус був би, як і має бути з грабіжниками, визнаний незаконним.

На засіданні почалася жорстка дискусія між сторонами конфлікту.

Першим взяв слово лідер руху “Традиція і Порядок” уродженець Чоповицької ОТГ Богдан Ходаковський:

«Наше головне завдання зараз – це зміцнення суверенітету. Головним будівельним матеріалом суверенітету являється єдність у владі, суспільстві, владі і вреші решт церкві. Будь-які дестабілізуючі фактори, тим паче з приставкою “московський”, являються потеційною загрозою. Питання приватизації Чоповицької землі не лише наша локальна проблема, це проблема, що лежить у площині війни та політики. Тому прошу всіх переглянути рішення, на користь Україні,”  – відмітив активіст.

Богдан Ходаковський перед виступом

Богдан Ходаковський перед виступом

Підтримав дану позицію і депутат Баранівської районної ради Олег Ковальський, який заявив про те, що діяльність церков цього патріархату на території України несе реальну загрозу мирному існуванню країни.

Олег Ковальський вимагає повно заборони діяльності УПЦ МП

Олег Ковальський вимагає повної заборони діяльності УПЦ МП

Своє обурення раніше прийнятим рішенням про надання дозволу висловили і депутати кількох фракцій, зокрема «Свободи» і «Радикальної партії».

Однак деякі з присутніх мали іншу точку. Зокрема, слово взяв учасник АТО, захисник донецького аеропорту Сергій Білошицький.

Захисники Московського паріархату "взывают к благоразумию"

Захисники Московського паріархату “взывают к благоразумию”

Так званий «кіборг» закликав присутніх не руйнувати вже побудоване і не відбирати землю у монастиря.

«Зараз у Чоповичах побудований монастир. Його представники не просять багато землі, а тільки залишити ту ділянку, на якому побудовані спорудження, щоб людям було де молитися. І хочу зазначити, що вся ця земля належить не Московському патріархату, а нашій житомирської громаді. Про це йдеться у всіх документах », – зазначив учасник АТО.

У свою чергу ще один лобіст російських інтересів член виконавного комітету Житомирської місьради Руслан Годований заявив, що людині, яка бажає бути з Богом, немає різниці до якого патріархату належить церква.

Слово надали і голові Чоповицької ОТГ Михайлу Філоненко. Виглядав чиновник невпевнено і тривожно, за його словами, монастирі все ж стали візитною карткою його громади і ніякого напруження насправді немає. Хоча, як заявив Олег Ковальський, ще декілька днів тому Філоненко мав іншу точку зору.

ХТО КИНУВ ВИКЛИК МОСКОВСЬМУ ПАТРІАРХАТУ?

З самого ранку під стіни ОДА почали стягуватися патріоти та військові. Серед них варто виділити рух “Традиція і Порядок”, яку очолює уродженець селища Чоповичі Богдан Ходаковський, а також відому партію “Національний Корпус”, що вийшла з горнила війни та націоналістичного полку “Азов”.

І хоча лідер руху “Традиція і Порядок” Богдан Ходаковський заявив, що буде боротися з УПЦ МП лише законними методами, його організація відома у столиці не лише освітніми заходами та мирними пікетами, а і скандалами.

Чого варте лише антикорупційне розслідування проти голови ВРП Ігора Бенедисюка, що закінчилося перестрілкою під будинком судді. Сам Ходаковський за громадську та протестну діяльність неодноразово затримувався правоохоронцями та притягувався до кримінальної відповідальності.

Щодо “Національного Корпусу”, який об’єднує у своїх лавах людей по країні, варто зазначити про оголошену на сесії готовність стягнути наступного разу під стіни ОДА тисячі активістів, що поставлять депутатам жорсткий та безкопромісний ультиматум.

Врешті-решт 27-го липня рішення про надання землі у приватну власність УПЦ МП лишилося у силі. Активісти пообіцяли діяти далі. Як не дивно, джерело протистояння не завжди криється у владних кабінетах, інколи справжня загроза може приховуватися за стінами тихого монастиря на околиці села, за якими приховується справжній клубок із особистих зв’язків, шантажу, корупції та ворожої агентури.

Чим закінчиться протистояння на Житомирщині і чи перейде воно у “гарячу фазу” покаже час.

Висновок один: кожна зі сторін налаштована йти до кінця, одних рухає патріотичних запал, іншим просто немає куди відступати.

Градівська Світлана