4 жовтня у Сполучених Штатах відбулися віце-президентські дебати, на яких виступали «секунданти» Гілларі Клінтон та Дональда Трампа. Кандидата від Демократичної партії представляв сенатор Тім Кайн. Його опонентом був конгресмен Майк Пенс. Кілька годин вони обговорювали політику кандидатів у президенти, торкаючись усіх ключових тем цих президентських перегонів. «Антиполітика» коротко підбиває підсумки під результатами дебатів.

NY Times відзначає, що Кайн одразу вдався до агресивної риторики, сказавши на самому початку дебатів, що «думки про Трампа як керівника держави лякають нас до смерті». Протягом дискусії він часто обертав запитання про нього і Гілларі Клінтон на можливість зайвий раз покритикувати кандидата від республіканців. Зокрема Кайн нагадав, що Трамп колись описав усіх мексиканців як «насильників» та некоректно відкликався про президента Обаму. При цьому агресивний стиль Кайна називають несподіванкою цих дебатів: раніше, до цієї кампанії, він виступав більш ввічливо.

Натомість Пенс поводився більш м’яко, ніж його опонент. Як зауважують аналітики NY Times, він запропонував виборцям альтернативний варіант іміджу Республіканської партії, поміркований та коректний. Утім, іноді йому не вистачало нахабності Трампа: протягом дебатів Пенс мав дещо приголомшений вигляд через постійні випади з боку Кайна. Тим не менш журналісти відзначають, що поведінка та сам стиль ведення дебатів, який продемонстрував Пенс, мали заспокоїти електорат, який панічно боїться Трампа. Натомість зміст його виступу, який зводився до аргументації поглядів Трампа на необхідність скорочення податків, був розрахований на «економічно активних білих виборців з консервативними поглядами».

Найбільш вдалим моментом у виступі Пенса журналісти називають його аргументацію з теми законодавства щодо абортів. Говорячи про це, він зміг вразити опонента, відзначивши, що католик Кайн підтримав позицію Гілларі Клінтон (яка виступає за аборти не лише на найбільш ранніх стадіях) всупереч своїм релігійним поглядам.

«Сама думка про те, що дитина, яка вже майже з’явилася на світ, все ще може бути вбита, для мене це – анафема», – наголосив Пенс. У відповідь Кайн відзначив, що особисті переконання не мають впливати на політику. За його словами, «останнє, що має робити уряд, це карати жінок, які використовують свої репродуктивні права». Коли Пенс спробував заявити, що ніхто не говорить про узаконення цих покарань, демократ парирував, що Трамп говорив про це лише місяць тому.

Також і в інших місцях дискусії Пенсу доводилося або ігнорувати скандальні висловлювання Трампа, або намагатися прояснити їх. Це стосувалося і «російського питання»: на відміну від кандидата-республіканця його потенційний віце-президент часто вдавався до жорсткої антиросійської риторики.

«Російський ведмідь ніколи не помирав, він просто впадав у сплячку», – зазначив Пенс, використавши образ часів Рейгана. В іншому місці дискусії він назвав Путіна «дрібним та дратівливим президентом». Також Пенс заперечив, що республіканці вважають російського президента великим політиком.

Загалом основним знаряддям Кайна стало нагадування опоненту про скандальні висловлювання та коментарі Трампа, які Пенсу доводилося або спростовувати або ігнорувати. У відповідь конгресмен атакував Клінтон, наголошуючи на її діяльності у Державному департаменті та непряму провинну представниці Демократичної партії у розв’язанні війни у Сирії та отриманні ядерної зброї Іраном.

Ще однією суперечливою темою стало питання меншин. Пенс звинуватив Клінтон у тому, що вона надто часто підкреслює, що її підтримують чорні виборці, а також те, що жінки не голосуватимуть за Трампа. Натомість Кайн відкинув це звинувачення і раз по раз наголошував на расистських поглядах і висловлюваннях республіканського кандидата.

Найбільш слабким місцем захисної стратегії Пенса стало те, як він намагався обійти питання про те, чому Трамп ухилявся від сплати податків. Нагадаємо, що кандидата від Республіканської партії звинувачують у тому, що він близько 20 років не платив податки зі свого бізнесу. Відповідь Пенса зводилася до того, що готельний бізнес кандидата створив купу робочих місць та все ж таки позитивно вплинув на економіку країни. Також конгресмену вкотре довелося застосувати мантру про те, що Трамп в першу чергу успішний бізнесмен, а не політик.

NY Times відзначає, що Трамп, після декількох успішних тижнів у вересні, дещо втратив підтримку, згідно із результатами опитувань, і причиною цього міг бути його надмірно агресивний виступ на дебатах. Цю поразку дещо врятував коректний та аргументований виступ Пенса. Відзначимо, що американські журналісти вказують на цікаву ситуацію, у якій опинився конгресмен, адже без Дональда Трампа він все одно міг би розраховувати на високу посаду при президентстві Клінтон. Відтак у вівторок йому довелося обирати: або сліпо виправдовувати Трампа і безжалісно критикувати опонентів, або поводитись більш лояльно, пам’ятаючи про можливий успіх Клінтон.

Наступні дебати відбудуться у неділю, 9 жовтня. Під час цього раунду президентської кампанії Клінтон і Трамп відповідатимуть на запитання виборців. Самі перегони відбудуться вже у листопаді.